Четири години минаха от последната ни среща (2019г., анализирайки 2018г.), през които настъпиха сериозни промени, основна причина за които е COVID-19 пандемията – затваряне на граници, ограничаване на пътуванията до максимум, рязко намаляване на пътническите превози, развитие на карго полетите.
Основните предизвикателства през този период бяха запазване на авиокомпаниите, техниката и персонала – почти спрени чартърни полети и силно намалели редовни линии до нива на 30% от 2019г., разтренираност на персонала, консервиране на самолетите. Освен авиокомпаниите, бяха засегнати и всички летища, бази за техническо обслужване на самолети, учебни центрове и други субекти на гражданската авиация у нас и в световен мащаб. Но като цяло секторът у нас прояви по-голяма гъвкавост, отколкото големите западноевропейски компании.
Преди отпадането на COVID-19 ограниченията през 2022г., авиационният сектор изпитваше сериозни финансови затруднения, ето защо от съществено значение беше финансовата подкрепа от страна на държавата в размер на 60 милиона лева.
На този фон ще разгледаме 2022г.
Голяма част от българските авиокомпании се запазиха, а след излизането от ограниченията на COVID-19, флотът им нарасна спрямо 2019г. Появиха се и нови авиокомпании.
Според IATA загубите в индустрията в света по време на COVID-19 годините достигнаха над 186 млрд. долара, въпреки получените финансови помощи от правителствата към авиокомпаниите.
През 2022г., след премахване на ограниченията, започна бързо възстановяване на авиационните пътнически превози, макар все още да не могат да се преодолеят акумулираните в предишните кризисни години загуби.
2022г. се характеризира с нестабилност в работата на повечето летища в света, като проблемите в наземното обслужване често бяха драстични. Закъснения, отменени полети, дълги опашки, стачки, по-малко полети, по-високи цени. Летният хаос при пътуванията премина в зимен такъв основно поради постпандемичен недостиг на персонал, консервирани самолети и неувереност в авиопревозвачите. За щастие българските летища не бяха толкова силно засегнати.
Ограниченията – липса на капацитет във флота, забавени доставки от страна на производителите на самолети, недостиг на капацитет на базите за техническо обслужване на самолети и работилниците за самолетни двигатели да реактивират самолетния флот (който беше с отложено техническо обслужване през пандемията). Към това се добави и недостигът на персонал в авиокомпаниите и летищата, които освободиха много служители по време на пандемията, а сега се оказва трудно да се възстановят в кратък срок.
Всички тези фактори доведоха до много отменени полети и закъснения.
На макроикономическо ниво през 2022г. най-голямото непредвидено събитие беше войната на Русия с Украйна, която хвърли глобалната икономика в рецесия, с неочаквано високи нива на инфлация, повишени лихвени проценти и цени на горива, загубени пазари, нарушени вериги за доставки на суровини и материали, затворено въздушно пространство и т.н.
През 2022г. поръчките на самолети бяха на най-високите нива от 2014г. насам, но доставените в авиокомпаниите самолети бяха значително под нивата преди COVID-19 поради проблеми във веригите за доставки на материали и компоненти.
Като цяло, по данни на IATA, в световен мащаб броят превозени пътници през 2022г. достигна 70% от нивата на 2019г., а за 2023г. се очаква да достигне 85,5% от нивата на 2019г.